google17302a39de759ea8.html
logo

logo

WYSTAWY I SPOTKANIA

20 stycznia 2024 odbył się finisaż wystawy ,,Z innej bajki” w Kawiarni Fryderyk w Centrum Kultury w Piasecznie

Na wystawie prezentuje większość  obrazów z ostatniego cyklu Krasne Ludy, w którym mierze się z inną tematyką i odmienną techniką  niż dotychczas stąd tytuł wystawy ,,Z innej bajki”.

Krasnale kojarzone są pozytywnie, jako dobre duchy, cieszące się życiem istoty, wspierające i świadome spójności swojej społeczności, niezależne od niczego z zewnątrz co nie byłoby prawdą o nich samych.

W moich obrazach wykorzystuję ich sylwetki jako posłańców radości i życiowych mądrości zaklętych w symbolicznym, metaforycznym przedstawieniu a czasem intrygującym do przemyśleń  tytule.

Randez vous na kwintet w Kolonii Artystycznej -grupowa wystawa malarstwa , od 05.02 do 12. 03.23 Zalesie Dolne k/Piaseczna

ACROCONA, Sztuka w ogrodzie, Józefosław, wrzesień 2022

Od 31 marca 2021 można oglądać plenerową wystawę malarstwa i fotografii przy filii biblioteki w Zalesiu Dolnym.

Autorzy prac wystawy Art Love Józefosław
Osoba jedzie na deskorolce obok wystawy art love przy bibliotece w Zalesiu Dolnym

Wystawa powstała w 2020 roku i nosi nazwę “Art LOVE Józefosław“. Składają się na nią prace czworga artystów mieszkających w Józefosławiu – malarki Agnieszki Hernik, malarki Jadwigi Wolskiej, malarza Krzysztofa Kargola oraz fotografki Agnieszki Czyżkowskiej. Tematami wystawy są “Pejzaż i architektura” oraz “Człowiek i zwierzę”. Za inicjatywą stoi Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław.

Wystawa plenerowa w Józefosławiu,

W ramach akcji ART Love Józefosław , w pracowniach prezentowanych artystów ,odbywają sie warsztaty malarskie dla uzdolnionej młodzieży z regionu.10 stycznia 2020

Wernisaż wystawy w Ośrodku Kultury Góra Kalwaria:

——————————————————————————————————————

22.09.2019

Galeria Wystaw Artystycznych OKNO w siedzibie GOK Lesznowola

wspaniała wystawa Ani Lignar, która pokazała m.in. prace powstałe na moich zajęciach; Ania- magister filologii romańskiej, specjalistka ds. finansów w jednej z warszawskich korpo, właścicielka Lignarcakes, a po godzinach…malarka 🙂


18 maja 2019

 NOC MUZEÓW w Pracowni WOLSKAart  – Wystawa obrazów

NOC MUZEÓW  to okazja , by otworzyć pracownie dla Oglądaczy. Na codzień miejsce w którym pracuję,medytuje, tworzę i uczę; roboczo umorusane kolorami  z naturalnie tworzącym się artystycznym bałaganem..,większą  ilością sztalug, palet, podobrazi zalegających pod ścianami ,na których wiszą płótna,czy węglowe szkice.  Ale tego wieczoru będzie trochę inaczej,mniej roboczo,a bardziej odświętnie,wszystko dla lepszego odbioru ekspozycji jaką przygotuje. Pokaże obrazy mojego autorstwa, starsze i najnowsze,a także zajawkę pracy innych twórców .

Serdecznie zapraszam na spotkanie ze sztuką,przy filiżance aromatycznej herbaty w pozytywnym klimacie  🙂

Jadwiga Wolska, Jagoda

nmjpg

                                

24 .03.2019

Ogólnopolska wystawa ,,kobiece światoprzestrzenie ”

Galeria Wystaw Artystycznych OKNO w Lesznowolii

27.10.2018

Wystawa poplenerowa Grupy piaseczyńskiej,

moje ,,Drzwi” póki co na plakacie, bo strona nie doczekała sie jeszcze zakładki plenery…:(plakat_ZM OKNO

 

1 lipca 2018

Wystawa malarstwa na wernisażu artystycznym w ogrodach Pałacu Rudno koło Kołbieli, organizowany przez Fundacje Być Więcej

 

22 czerwca 2018

Mandale i inne energetyczne obrazy  na wystawie plenerowej w ramach  XVII Harmonii Kosmosu, Sulistrowice k/Wrocławia

8.06.2018

Święto Szkoły w Józefosławiu -Piknik Rodzinny z okazji nadania szkole imienia Janusza Korczaka

plenerowa wystawa, rysowanie portretów Janusza Korczaka

10

19 maja 2018

Noc muzeów w pracowni WOLSKAart

 30.11.2017 

Przystanek Kultura w Piasecznie,wystawa indywidualna ,,Kobieta z Kotem”

Beznazwy-1

 

Beznazwy-1

 

11-12.2017

Wystawa w Rest Wilanowska 25 Józefosław
4 9

6

10 września 2017
Wernisaż malarstwa Salon Artystyczny im. Fryderyka Chopina, filia MOK Legionowo, ul.Targowa 65.

21314344_1977530169195891_3621684089768735253_n

5 lipca 2017

WERNISAŻ malarstwa ,Coffee Karma Warszawa pl. Zbawiciela 3/5

Cafe karma2017

24-27 lipca 2017

 warsztaty malarskie dla dorosłych

 w Instytucie Kultury Latynoamerykańskiej  Sollares

19274814_1354392251347980_3238992519887522338_n

29 .11.2016

Wernisaż wystawy w Secado , Marszałkowska 66 , Warszawa

SONY DSC

24SONY DSC

SONY DSC

_PLAKAT 29.11.16

21.10.2016

wystawa poplenerowa Muzeum w Piasecznie

zaproszeniewww-wystawa-muzeum-zm-2016

20.08 2016 

Wystawa w ramach projektu Otwarta  STREFA Twórców na Ząbkowskiej

       fgx1

19.06.2016

wernisaz wystawy  KOKOPERACJA -Wolska, Rupińska, Rupiński,

Galeria Rokokoko w Józefosławiu.

13501752_1359640567396550_770250n  13435565_1n

14.06.2015

SZTUKA na trawie czyli plenerowa galeria na Pikniku w Józefosławiu

piknik-2015

05.2015 

WYWIAD dla Talent.pl

1389558798_583_psli

Talent.plWśród Twoich prac znaleźć można obrazy, projekty wnętrz i scenografii. Wspominasz jednak o tym, że kochasz malarstwo. Od czego tak naprawdę zaczęła się Twoja przygoda i praca ze sztuką?

Jadwiga Wolska: Malowałam z uwielbieniem w dzieciństwie i nie tylko na papierze, ale też pochłaniały mnie prace manualne np. szycie na maszynie ubranek dla malutkich laleczek, robienie do ich domku lamp, które na prawdę świeciły, …mój Tato czasem coś w domu lutował i  gapienie się było lepsze od bajki! Kochałam odwiedzać garaż w którym na ścianach nie było wolnego miejsca, bo cały był w skarbach!

W czasach kiedy dorastałam nie było takiej różnorodności jak dziś. Nie było tak ładnych, estetycznych wyrobów, przedmiotów i ubrań, bo mało kto zatrudniał projektantów z prawdziwego zdarzenia a oferta rynku była w porównaniu do dziś przerażająco nudna i uboga. Więc dla dzieciaków takich jak ja, z designerskim zacięciem, miłością do władania pędzlem i praktycznym zmysłem, było to prawdziwe pole do popisu nadawania nowego wizerunku począwszy od tego co na sobie do wszystkiego w zasięgu. Tak więc moje artystyczne pierwsze kroki miały bardzo praktyczny charakter i tak też zostało.

Sztuka dla sztuki to nie mój kierunek. Lubię kiedy sztuka może cieszyć w codziennym życiu, czyli SZTUKĘ W UŻYCIU. Malarstwo faktycznie kocham, ale na obecnym etapie traktuje je zmysłowo-wizualnie,  nie dorabiam  filozofii, moje obrazy tworzę z myślą o wnętrzach,  temat jest tylko pretekstem, wszystko to gra kolorów i formy.

Talent.plStudiowałaś architekturę wnętrz, ukończyłaś studia robiąc również aneks z malarstwa. Dlaczego nie wybrałaś studiów malarskich i Twój wybór padł jednak na wzornictwo i architekturę?

Jadwiga Wolska: Paradoksalnie za pierwszym razem, zaraz po ukończeniu Liceum Plastycznego we Wrocławiu zdawałam na malarstwo.  W  tych latach na Wydział Malarstwa, Rzeźby i Grafiki przyjmowano dosłownie  po parę osób. Więcej miejsc było na pozostałych wydziałach, dlatego kolejny raz zdecydowałam, że będę zdawać na Wydział Architektury i Wzornictwa, aby po jakimś czasie przenieść się na malarstwo bo podobno była taka możliwość.

Tymczasem sama się zaskoczyłam, gdy za egzaminie z projektowania zostałam najwyżej oceniona a łączna ilość punktów  zapewniła mi pierwszą pozycję na liście przyjętych, bez żadnych protekcji… To było wyróżnienie i motywacja, bo z natury brakowało mi wiary w siebie, a wraz z tym przyszła świadomość, że jestem na właściwej drodze.

Szybko jednak okazało się, że  projektowanie sprawia mi nie mniejszą frajdę jak malowanie i wkrótce zapomniałam o chytrym planie zmiany kierunku, tym bardziej że mieliśmy sporo malarstwa już od pierwszego roku.

Talent.plW jaki sposób łączysz ze sobą różne artystyczne wyzwania, projekty i role? 

Jadwiga Wolska: Nauczyłam się tak pracować, nie mam z tym problemu, godzę to wszystko bo z tego żyję, moja pasja stała się moją pracą więc swoją pracę mogę wykonywać z pasją, to duży komfort.

Wydaje mi się nudne robić cały czas jedno, urozmaicenie dostarcza  wielu bodźców, różnorodnych doświadczeń. To jest taka zrównoważona aktywność,  jest czas na pracę w grupie  i czas na twórcze odosobnienie.

Poza tym prace projektowe czy scenograficzne nie są systematyczne więc nie jest tak, że wszystko muszę robić na raz.

Talent.plWolisz określać siebie jako artystkę czy projektantkę? Czy według Ciebie można to w ogóle rozgraniczyć?

Jadwiga Wolska: Kiedy mam wypełnić rubrykę –zawód,  wpisuję artysta plastyk-projektant. Choć w ostatnim czasie więcej pracuje z malarstwem…

W społecznym odbiorze tytuł ARTYSTA kojarzy się dosyć elitarnie  i wielu lubi się z tym utożsamiać, bo to jest przyjemne i wyróżniające, ale zagłębiając się w filozofię życia, codzienności życia każdego człowieka, coraz bardziej zaczynam rozumieć, że parafrazując powiedzenie ,,artystą swego losu każdy bywa sam” to w swoim świecie każdy może być Twórcą, artystą i projektantem! Bez względu czy gotuje obiad, uprawia ziemię, dłubie w nosie albo siedzi na stanowisku, to myśli jakie myśli są projektem dla przestrzeni  zdarzeń, bez względu na to czy jesteśmy tego świadomi czy nie… Myśli i przekonania kreują nasze życie, zatem WSZYSCY jesteśmy ARTYSTAMI !

Talent.pl: Jak różni się od siebie praca nad obrazem od pracy projektanta wnętrz? 

Jadwiga Wolska: Znacznie się różni!  Nie wiele  mają wspólnego, może  poza kompozycją i doborem kolorów. Koncepcyjnie, spontanicznie i ekstatycznie mogę pracować  nad obrazem od początku do końca a przy projektach tylko do pewnego momentu, bo potem się zaczyna- ciężka inżynieria hihi…, obliczenia, ustawienia, ergonomia i skupienie by nie popełnić błędu… Malując obraz nie popełniasz błędów! A błąd w projekcie wyjdzie natychmiast.

Dlatego malarstwo jest zdrowsze! Jest mniej stresującym i nie tak bardzo rozbudowanym logistycznie zajęciem jak  projektowanie.

Talent.plW jaki sposób pracujesz, projektujesz, malujesz? Potrzebujesz ciszy i spokoju? A może właśnie muzyki i pozytywnej energii?

Jadwiga Wolskaz malowaniem… to zależy od dnia, jak się czuję, jaki jest mój wewnętrzny stan. Jeśli dźwięki, to takie które współpracują, czasem muzyka jest we mnie i wtedy maluję w rytmie serca:)

Nigdy nie  maluję z doskoku, pomiędzy obowiązkami trudno o dobrą kontemplację i zabawę, a lubię czuć się jak dziecko, bezstresowo, niezobowiązująco, ten stan mnie wzrusza wewnętrznie, to taka najgłębsza, najszczersza radość, tęsknota za niewinnością …

Praca z farbami to dla mnie bardzo intymne nawiązanie wewnętrznego dialogu.

Talent.plMożesz nam opowiedzieć o najbardziej niesamowitym albo najbardziej zapamiętanym przez Ciebie projekcie?  

Jadwiga Wolska: Może nie o samym projekcie powiem, ale o zdarzeniu związanym z  pracą. Parę lat temu zostałam zaproszona na pokaz premierowy filmu .Tytuł ,,Lightmaker” nic mi nie mówił, nie miałam czasu wczytywać sie w opisy, zdziwiłam sie tylko troszkę wizerunkiem tak młodego Zamachowskiego na zaproszeniu…

Film się zaczął. Mroczny, czarno-biały jak sprzed wojny. Mocno surrealistyczny. I w pewnym momencie oniemiałam. Czas sie zagiął… znalazłam się we Wrocławiu, 25 lat temu, wykonująca swoją pierwszą poważną fuchę -wielkie rzeźbiarskie ornamenty właśnie do scenografii tego filmu! Ależ to było zaskoczenie, sam czas kręcenia 25lat, to jak do Guinessa 🙂 I jak wszystko tego wieczoru zaczęło sie surrealistycznie, tak było aż do samego końca… a właściwie to końca nie było, bo w połowie seansu taśma pękła! W każdym razie tak to wyglądało, po 15min prób naprawczych operator poddał się i zaproszono gości na wino! A może taki był plan szalonego reżysera Dietera Meiera i zakończenie miało się samemu wymyślić… Dla mnie to i tak były aż dwa filmy… swoją drogą uwielbiam taki zabawny surrealizm:))

Talent.plJak czujesz, w jakim momencie swojej drogi twórczej jesteś?

Jadwiga Wolska: Myśląc o malarstwie… odczucia mi szepcą, że to ROZGRZEWKA…

Ale pytanie tak sformułowane  może sugerować, że znany jest drogi tej zakres i cel, ale ja tego nie wiem, ani nie próbuję wymyślać, bo wierzę, że doskonalenie jest nieskończonością, a sensem i celem jest sama DROGA! Więc idę, rozwijam się, zadając pytania szukam odpowiedzi, to mnie zmienia. Co będzie dalej życie  pokaże. Nie mogę  poświęcać tyle czasu ile bym chciała na malowanie i to mnie  smuci, ale mam dużą wdzięczność, że w ogóle mogę to robić, bo to moja wielka MIŁOŚĆ 🙂

Talent.plCo spowodowało, że postanowiłaś założyć własną pracownię malarską, w której prowadzisz warsztaty i zajęcia?

Jadwiga Wolska: Parę lat  temu przeżyłam coś, co sprawiło, że moje życie zapadło sie jak przebity balon i nastąpił  totalny odpływ energii…

U niektórych taki moment nastraja do osobistych zwierzeń w twórczej ekspresji, u mnie przeciwnie następuje zablokowanie, a moja kreatywność wchodzi w stan hibernacji i nie mam wtedy z niej żadnego pożytku.

To był czas kiedy odstąpiłam  od projektowania i malarstwa. Nie było łatwo… musiałam sama sobie podać rękę, wiedziałam, że praca z ludźmi będzie  bardziej terapeutyczna niż zamknięcie się w swoim świecie.

To co mogłam na ten moment zaangażować w pracy z siebie to umiejętności warsztatowe i organizacja, dlatego zrodził się pomysł  nauczania i powstała pracownia rysunku i malarstwa.

Talent.plCzego uczysz się ucząc innych?

Jadwiga Wolska: Zrozumienia, że to co dla mnie jest tak oczywiste dla innych nie musi. Fascynująca jest dla mnie obserwacja jak ludzie różnie postrzegają! Podchodząc do jednego tematu, każdy zauważy w tym coś innego. I to jest cudne.

Jako, że też zgłębiam wiedzę jak działa CZŁOWIEK i ludzki UMYSŁ, wiem ze malując czy pracując twórczo, aktywujemy dostęp do naszego wewnętrznego potencjału, pracujemy z naszymi przekonaniami, zapisami podświadomości i to co tworzymy na płótnie odzwierciedla nasz stan wewnętrzny, kompozycja, kolory, kształty to język symboli którym zapisujemy emocje i uczucia.

Często ludzie którzy, mówiąc językiem psychologii – przepracowali coś w życiu, zaczynają zupełnie inaczej malować.

Uczę się tez słuchać. Patrząc słucham, co ktoś ma do przekazania, jakie komunikaty wysyła i do tego się odnoszę, traktując każdego indywidualnie, inaczej się nie da.

Uczę sie mówić o sztuce w taki sposób aby uczeń sam docierał do swojej prawdy, odkrył ją, bo to jest najcenniejsze uświadomienie i daje pewność siebie.

Talent.plCzym według Ciebie jest talent?

Jadwiga Wolska: Według mnie TALENT to możliwość i MOC czerpania inspiracji bezpośrednio z niematerialnego Źródła Doskonałości  i wyrażania  jej w sposób materialny. Tak bym to ujęła..

Talent.plJeżeli miałabyś doradzić początkującym artystom i projektantom, co byś im powiedziała korzystając z własnego doświadczenia?

Jadwiga Wolska: ...by pracowali w szczerości ze sobą. Obserwuję tendencję, że bardzo młodzi artyści mają parcie by zaistnieć zanim się czegoś nauczą, na pewno media bardzo dziś podkręcają rywalizację i zabójcze ambicje. Przyszło mi na myśl pewne zdanie:

Nie ważne byś był lepszy od innych, ważne byś był lepszy od siebie z wczorajszego dnia.

Czasy dla sztuki  nie są łatwe, wszystko co można było wymyśleć  zostało wymyślone, ciężko dziś czymś zaskoczyć, energia jakiegoś etapu się wyczerpała, teraz mielimy i odgrzewamy stare kotlety… kowery itp.

Ale świat się zmienia, choć wielu postrzega, że już tylko będzie gorzej, nie zgadzam się z tym. Destrukcja po prostu zawsze bardziej krzyczy, ale kiełkuje też nowa WARTOŚĆ, świadomość ŻYCIA  i tego co powołujemy. Ludzie otwarci i wrażliwi na pozytywne zmiany weryfikują stare przekonania, zmieniają myślenie, a jak pisałam wcześniej wszystko zaczyna się od MYŚLI…

Tempo  nowych odkryć i wiedza jakiej dostarcza nam choćby fizyka kwantowa, uzmysławiają, że istnieje cały ogrom niepoznanych możliwości, nowych potencjałów w nas samych i wokół nas, tylko czy jesteśmy gotowi do nich dotrzeć i będziemy umieli mądrze z nich korzystać? To wyzwanie dla młodych, wrażliwych ludzi i dla sztuki NOWYCH CZASÓW …

wywiad tu(kopiuj ):    http://www.talent.pl/portal/Blog?blog_id=499

19.03.2015

WARSZTATY RYSUNKOWE w Dużym Pokoju, Warecka 4/6 Warszawa

 13 grudnia 2014

,,SZTUKA NA PREZENT” Wystawa na terenie Fortu Sokolnickiego w Warszawie

  04.2014

Wystawa Malarstwa ,Ośrodek Kultury FORMA w Warszawie

1

23.02.2013

Wernisaż w Rest Szara Eminencja, Piaseczno

1 5)

12

10

lll

Post Details

Posted: 20 czerwca 2021

By:

Post Categories

Informacje